Poland 600x100 static ADEC

Warsztaty praktyczne: Nauka ustalania zwarcia centralnego

nowygabinet.pl - portal dla lekarz dentystówJapońscy naukowcy twierdzą, że zęby mogą odrastać. Swoje wnioski potwierdzają przeprowadzanymi badaniami na gryzoniach. Badacze uważają, że kluczowa w tym temacie jest ingerencja w geny.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówIstnieje większe prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się raka jamy ustnej u pacjentów, którzy odczuwają wysoki poziom bólu - tak twierdzą naukowcy z New York University College of Dentistry. Badacze uważają, że to bardzo praktyczna wiedza.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówProfesor Danuta Ostalska-Nowicka, pediatra, nefrolog i hipertensjolog z Kliniki Nefrologii Dziecięcej i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu uważa, że istnieje związek pomiędzy przewlekłym stanem zapalnym tkanek twardych w jamie ustnej - zębach stałych i mlecznych - a rozwojem nadciśnienia tętniczego.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówWiększe stężenie nadtlenku wodoru wcale nie oznacza, iż osiągnie się lepszy efekt rozjaśnienia szkliwa – do takich wniosków doszli brazylijscy naukowcy.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówInnowacyjną metodę wytwarzania ceramicznej powłoki na potrzeby zabiegów z wykorzystaniem implantów opracowali naukowcy z Korei. Jest ona wytworzona z hydroksyapatytów, czyli tego samego materiału, z którego zbudowane jest szkliwo zębów.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówNaukowcy z Uniwersytetu w Michigan w USA dostrzegli związek pomiędzy złym stanem zdrowia jamy ustnej a chorobą zapalną jelit. To odkrycie zaowocowało podjęciem współpracy w tym zakresie pomiędzy lekarzami dentystami i lekarzami innych specjalizacji z tej uczelni.

nowygabinet.pl - portal dla lekrazy dentystówWiele badań potwierdza negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie zębów i jamy ustnej. Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Bez Tytoniu była „Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego”.

choroba dziasel atakuje minŚwiatowy Dzień Zdrowych Dziąseł, obchodzony na całym świecie 12 maja, ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. Z tej okazji, Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało konferencję prasową, podczas której eksperci przedstawili najnowsze doniesienia o związku zapalenia przyzębia z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz wpływie profilaktyki domowej na redukcję krwawienia z dziąseł.  

1832829Do włoskiego gabinetu dentystycznego zgłosiła się kobieta z niecodzienną przypadłością. Wyrastały jej włosy w jamie ustnej. Zmagała się z tym od wielu lat, lekarze nadali temu schorzeniu nazwę. Od teraz ta nowa jednostka chorobowa nazywa się hirsutyzm dziąseł.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówDo ciekawych wniosków doszli badacze, którzy stwierdzili, że komórki macierzyste zęba po wstrzyknięciu do gruczołu sutkowego są w stanie generować powstanie komórek biorących udział w produkcji mleka u samic ssaków.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówNie dwa razy dziennie, ale przynajmniej trzy razy dziennie - tyle razy mycie zębów może realnie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca. Tak twierdzą naukowcy z Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówZaniepokojonych faktem udania się do dentysty jest prawie jeden na dwóch Francuzów (48 procent). Co trzeci Francuz odkłada z obawy przed bólem wizytę u dentysty - tak wynika z ankiety, przeprowadzonej przez platformę internetową "MyDoctor".

7d8399b25523fe8739e122f5d2cbd297 minBadanie CRP pozwala określić, czy w organizmie pacjenta rozwija się stan zapalny. Badanie ostrej fazy białka, bo to właśnie określa CRP, jest niezwykle przydatne dla określenia stanu zdrowia pacjenta, badania w kierunku pracy wątroby (odpowiadającej za produkcję białka C-reaktywnego), ma także ogromne znaczenie dla oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. O badaniu tym jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto słyszał, dzisiaj jest wykonywane bardzo często i wielokrotnie ułatwia diagnostykę różnego rodzaju chorób.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówOd dawna wiadomo, że odpowiednia higiena jamy ustnej zapobiega chorobom serca. Naukowcom z Korei udało się określić dokładnie, do czego może doprowadzić zaniedbanie w tej dziedzinie.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówTrwa walka o zmniejszenie ilości opioidów stosowanych dotychczas masowo w celu uśmierzenia bólu, także bólu zęba. Szczególnie nadużywają je amerykańscy lekarze dentyści.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówChińscy naukowcy poinformowali, że znaleźli skuteczny sposób na łatanie szkliwa osłabionego przez próchnicę. Badacze z Uniwersytetu Zhejian umieścili maleńkie, o średnicy ok. 1,5 nanometra, skupiska fosforanu wapnia. W czasie, gdy drobinki fosforanu ulegają krystalizacji, powstaje struktura bardzo podobna do naturalnego szkliwa i bardzo mocno zespolona z powierzchnią zęba.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówKolejni naukowcy potwierdzają, że dorosłe osoby, które bez żadnego wypadku straciły zęby - jeden lub więcej, są bardziej zagrożone schorzeniami układu krążenia. Badacze przyjrzeli się informacjom medycznym na temat ponad 300 tys. mieszkańców USA w wieku 40-79 lat, uwzględniając różne czynniki wpływające na ryzyko chorób serca.

shutterstock 322707353 minJama ustna i zęby każdego dnia narażone są na wiele czynników, które mogą pogarszać jej stan.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówInnowacyjny sposób do odbudowy szkliwa zębów odkryli naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu Xiamen. Stworzyli żel zawierający małe skupiska wapnia i fosforanów. Podczas prowadzonych doświadczeń okazało się, że żel utworzył na zębach cienką warstwę ochronną, która była równie wytrzymała i odporna, co szkliwo.

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówDla osób borykających się z nadciśnieniem wskazany jest sport. Jednak jego skuteczność zależy w dużym stopniu od bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Brytyjscy naukowcy uważają, że ćwiczenia mniej skutecznie obniżają ciśnienie, jeżeli stosujemy antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej zamiast wody.

Zobacz również...

loading...
  AKTUALNOŚCI