fot. 123rf.com

Implanty dentystyczne z wydrukowanych w 3D struktur ceramicznych połączonych z metalowym rdzeniem powstają na Politechnice Wrocławskiej i National Taipei University of Technology. Tkanka kostna będzie mogła w taki implant stopniowo wrastać dzięki wykorzystaniu biodegradowalnego magnezu.

Latem japońscy naukowcy chcą przetestować na ludziach preparat na odrastanie ludzkich zębów. W pierwszej kolejności zostanie on podany dzieciom w wieku 2-6 lat. Wybór takiej grupy badawczej nie jest przypadkowy. U pacjentów w tym wieku intensywnie wyrzynają się zęby, a organizm ma duże zdolności do regeneracji.

Amerykańscy uczeni z University of Illinois w Chicago (UIC) opracowali prosty test, który umożliwi lekarzom dentystom przeprowadzanie badań przesiewowych w kierunku najczęstszej postaci raka jamy ustnej za pomocą prostego w użyciu narzędzia – szczoteczki. Posłuży ona do pobierania komórek z potencjalnie nowotworowych zmian zlokalizowanych wewnątrz jamy ustnej. Do tej pory, aby zdiagnozować zmianę, trzeba było wykonać biopsję chirurgiczną.

Istnieje bardzo prosty sposób na uniknięcie zachorowania na szpitalne zapalenie płuc. Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie twierdzą, że jest to mycie zębów dwa razy dziennie. Zebrali oni dane z 15 badań klinicznych, w których ludzie albo myli zęby kilka razy dziennie, albo płukali usta antyseptycznym płynem lub solą fizjologiczną.

British Dental Journal informuje w swojej publikacji, że lekarze dentyści niechętnie rozpoczynają rozmowę z pacjentem z otyłością na temat metod leczenia tego problemu zdrowotnego. Nie czują się także dobrze przygotowani do takiej roli. Z publikacji wynika również, że są przekonani, że nadmierna masa ciała nie ma związku ze stanem zdrowia jamy ustnej.

Pojawiło się kolejne badanie, które potwierdza wpływ zdrowia jamy ustnej na ogólne zdrowie organizmu. Naukowcy z University of Eastern Finland i Uniwersytetu Helsińskiego (Finlandia), Karolinska Institutet (Szwecja) i Uniwersytetu Medycznego w Grazu (Austria) twierdzą, że powszechnie występujące infekcje jamy ustnej, choroby przyzębia i próchnica są powiązane z zapalnymi profilami metabolicznymi związanymi ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i chorób metabolicznych.

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA