2013
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Kalendarium lekarza przedsiębiorcy

W poprzednim numerze opublikowaliśmy artykuł poświęcony najczęstszym brakom w dokumentacji prawnej, które kontrolerzy stwierdzają w placówkach medycznych. Dziś publikujemy „prawny” kalendarz lekarza. Informujemy do kogo, kiedy i jak należy złożyć poszczególne sprawozdania.

Autor: Maciej Gibiński


Resterylizacja wyrobów

Ponowne używanie wyrobów jednorazowych, a także wielokrotne użycie wyrobów wielorazowych, które przekracza zalecenia wytwórcy, nie jest niestety w naszym kraju wyjątkowe. W publicznej służbie zdrowia zazwyczaj wynika to z oszczędności i niedoszacowania procedur medycznych. W prywatnych gabinetach tego rodzaju praktyka bywa spowodowana nieświadomością konsekwencji, które mogą wystąpić w przypadku zakażenia lub innego powikłania.

Autor: Wojciech Szefke


Architektura i prawo

Plany zakładania gabinetu stomatologicznego powinno się rozpocząć od zapoznania się z przepisami, rozporządzeniami i  normami, określającymi zasady jego działania. Droga do odbioru lokalu przez odpowiednie służby i uzyskania pozwolenia na jego użytkowanie prowadzi przez kilka etapów, które trzeba pokonać, aby w nim pracować.

Autor: Marta Maliszewska


LightWalker - to część naszego zespołu

Z Mariolą Krzykawską lekarzem medycyny i lekarzem dentystą, właścicielką gabinetu Mardent z Piekar Śląskich, która jako jedna z pierwszych w Polsce, wyposażyła swoja klinikę w laser LightWalker, rozmawia Piotr Szymański.

Autor: Piotr Szymański


Amalgamaty wciąż używane

Amalgamaty znajdują zastosowanie w stomatologii już od prawie dwóch wieków. Pierwsze zastosowanie przypisuje się braciom Crawcouer, którzy ugniatali z rtęcią rozdrobnione srebrne monety w 1833 roku. Za ojca nowoczesnych wypełnień amalgamatowych uważa się G.V Blacka, który w 1895 po raz pierwszy określił skład amalgamatu jako mieszaninę: 67 proc. Ag, 27 proc. Sn, 5 proc. Cu, 1 proc. Zn.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Inspektor RTG

Już 2504 osoby zdobyły uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej typu S, czyli dotyczące nadzorowania działalności stomatologicznych aparatów rentgenowskich. Zaświadczenia te są wydawane od 2007 roku. Ministerstwo przygotowało nowe zasady zdobywania tych uprawnień.

Autor: Piotr Szymański


Powrót do ziół

Zioła znane są od tysiącleci. Niegdyś było to jedyne źródło substancji leczniczych. Obecnie znów zyskują coraz większe rzesze zwolenników. Chcemy czystego środowiska naturalnego, naturalnej żywności, bez barwników i konserwantów, wybieramy w sklepach naturalne kosmetyki. W czasach, kiedy w większości procesów produkcyjnych wykorzystuje się środki chemiczne i ciągle słychać dyskusje o żywności genetycznie modyfikowanej, potrzeba "powrotu do natury" staje się normą.

Autor: dr n. med. Anna Kochanek-Leśniewska