Lekarze i lekarze dentyści, obywatele polscy, którzy studiowali na zagranicznej uczelni medycznej - by wykonywać w naszym kraju zawód, nie będą musieli zdawać egzaminu z języka polskiego. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany. Stało się to po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich.
Podał on kilka przykładów, które przekonały ministra o potrzebie zmiany. Przytoczył przykład absolwentki zagranicznej uczelni medycznej. Gdy kobieta ubiegała się o przyznanie w Polsce prawa wykonywania zawodu lekarza, okazało się, że musi zdać egzamin z języka polskiego, mimo że jest to jej język ojczysty.
Przypomnijmy, że w tej chwili przepisy mówią, że osoby, które ukończyły studia lekarskie albo lekarsko-dentystyczne w języku obcym i chcą uzyskać w Polsce prawo wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty, powinny zdać egzamin z języka polskiego. Ministerstwo Zdrowia uwzględni postulaty dotyczące zniesienia obowiązku zdawania egzaminu z języka polskiego przez obywateli polskich i państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy władają językiem polskim w mowie i w piśmie oraz zdały już Lekarski Egzamin Końcowy lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy.