Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zęby trzonowe zawierają rezerwy tkanek potrzebnych do wytworzenia komórek macierzystych – wynika z badań  japońskiej grupy naukowców z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology z 2006 roku (opublikowanych w Journal of Biological Chemistry). Badanie zębów mądrości jest dużo łatwiejsze niż badanie szpiku, bo miazga zębowa (źródło macierzystych komórek) jest o wiele łatwiej dostępna – jak wiemy zęby mądrości są często usuwane.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

W miękkiej miazdze znajduje się duża liczba komórek mezenchymalnych. Są to podobne komórki do tych znajdujących się w szpiku kostnym, który jest najpopularniejszym źródłem komórek macierzystych. W odróżnieniu od szpiku kostnego, miazga zębowa jest jednak o wiele łatwiejsza do pozyskania, zwłaszcza z zębów mądrości, które u większości dorosłych są usuwane. Usunięty ząb można przechowywać przez wiele lat. Badania dowiodły, że poprzez wywołanie aktywności 4 genów w dorosłych komórkach mogą one być „przeprogamowane” z powrotem w stan podobny do tego, w którym znajdują się komórki macierzyste. Naukowcy zebrali próbki od 3 dawców, z których wygenerowali serie komórek iPS (Indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych) naśladując podobną procedurę uaktywnienia 3 kluczowych genów. Pluripotencjalność komórki oznacza jej zdolność do różnicowania we wszystkie typy komórek dorosłego organizmu.

Takie przełomowe odkrycie otwiera nowe możliwości terapii komórkami macierzystymi. Komórki iPS są autologiczne dla pacjenta i nie będą rozpoznawane przez układ odpornościowy jako obce, tak więc nie dojdzie do ich odrzucenia po przeszczepie i nie będzie potrzeby stosowania środków immunosupresyjnych.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA