Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wprowadza on zmiany m.in. w systemie kształcenia. Ponadto rozszerzono definicję wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty o – kierowanie zakładem opieki zdrowotnej.
Proponowanych zmian jest bardzo dużo. Szczegółowo opiszemy je w następnym numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Tutaj zasygnalizujemy tylko te najważniejsze.
- W związku z likwidacją stażu podyplomowego wprowadzono praktyki zawodowe na VI roku dla lekarzy oraz na V roku dla lekarzy dentystów.
- Studenci kierunków medycznych mają obowiązek złożenia najważniejszych egzaminów końcowych, dla kierunku lekarskiego na V roku studiów, a lekarsko-dentystycznego na IV.
- Zlikwidowano Lekarski Egzamin Państwowy (LEP) oraz
- Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy (LDEP).
- Wprowadzono ograniczone prawa wykonywania zawodu lekarza, które lekarz dostanie w czasie tzw. stażu adaptacyjnego. Będzie ono obowiązywało 30 dni.
- Ponadto uregulowano kwestię przeszkolenia uzupełniającego dla lekarza nie wykonującego zawodu przez okres 5 lat. Przepisy przewidują możliwość zawieszenia prawa wykonywania zawodu albo ograniczenia wykonywania określonych czynności medycznych do czasu zakończenia przeszkolenia, w drodze uchwały podjętej przez okręgową radę lekarską.
- Wprowadzono modułowy systemu specjalizacji i jednocześnie zmieniono dotychczasowy podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe.
- Zmieniły się zasady uznawania dorobku zawodowego i naukowego za równoważne z realizacją elementów programu specjalizacji.