Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

25 października 2013 r. zacznie obowiązywać dyrektywa o leczeniu transgranicznym. Ministerstwo Zdrowia chce jednak wprowadzić obowiązek uzyskiwania zgody przez Polaków na leczenie w innych krajach UE. Oczywiście dyrektywa ta tez ma druga stronę. W naszych gabinetach będą mogli się leczyć również cudzoziemcy.

NFZ nie chce opłacać świadczeń niekontraktowanych w innych krajach. Chyba, że państwo płaci za takie usługi w danym kraju. Gdyby NFZ zgodził się na takie rozwiązanie, to musiałby również zwracać koszty leczenia w placówkach niekontraktowanych w Polsce, co podważa istnienie kontraktu.

A brak kontraktu równa się brakowi kontroli placówek, co w rezultacie zdaniem wiceministra zdrowia odbiłoby się niekorzystnie w pierwszej kolejności na najuboższych pacjentach. Rzeczywistym problemem dla NFZ-u może być odpływ pacjentów, np. z obszarów nadgranicznych, którzy mogą wybrać leczenie za granicą. NFZ już szykuje listę najdroższych zabiegów, na które potrzebna będzie jego zgoda.

Z drugiej strony możemy się spodziewać jeszcze bardziej masowego przypływu do naszych gabinetów pacjentów z innych krajów Unii Europejskiej. Oczywiście pojawi się potrzeba rozliczania tych świadczeń, tak abyśmy otrzymali należytą zapłatę od kraju z którego pochodzi pacjent.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

PRAWO W MEDYCYNIE MEDYCYNA W PRAWIE min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA