Coraz więcej mówi się o zastosowaniu nowoczesnych technologii w medycynie. Nowinki nie omijają również stomatologii. Bardzo intensywnie rozwija się tak zwana telestomatologia. Naukowcy z Wielkiej Brytanii sprawdzili, czy wizyta online może zastąpić spotkanie z dentystą w gabinecie, kiedy w grę wchodzi podejrzenie istnienia próchnicy początkowej.
Konkretnie sprawdzali, czy na podstawie oceny zdjęć jamy ustnej można zidentyfikować próchnicę na powierzchniach zgryzowych i przedsionkowych zębów. W doświadczeniu wzięło udział 43 studentów stomatologii. Przesłano im protokół z zawartymi w nim wymogami odnośnie zdjęć, które mają zostać wykonane.
Spośród dziesięciu wykonanych przez każdego studenta zdjęć (5 z lampą błyskową i 5 bez niej) 5 najlepszych zostało wybranych do oceny próchnicy przez jednego lekarza. Doświadczenie oceniano w oparciu o Międzynarodowy System Oceny Próchnicy, kolejnym etapem było ocenianie zdjęcia przez drugiego klinicystę. Na końcu wyniki porównano. Etap następny obejmował analizę statystyczną otrzymanych wyników.
Zielone światło dla telestomatologii
Po przeanalizowaniu wszystkich wyników stwierdzono, że istnieje możliwość włączenia telestomatologii do rutynowej diagnostyki próchnicy. Telestomatologia to ostatnio modny temat. Jej rozkwit można było dostrzec podczas pandemii COVID-19.
W Londynie, pomiędzy 1 lipca a 14 grudnia 2020 roku przeprowadzono ankietę. Uczestniczyło w niej 249 osób. Wyniki badania wykazały, że większość pacjentów wyraziła zadowolenie z możliwości korzystania z telestomatologii, a dentyści oraz studenci stomatologii czuli się coraz bardziej pewni i kompetentni po przeprowadzeniu wideokonsultacji.
Pacjenci chcą takiego rozwiązania
– Ponieważ ludzie zwykle pracują w domu i rzadziej podróżują, wizyty online są dobrym rozwiązaniem w przypadku napiętego harmonogramu pracy, nie wymagają też konieczności utrzymywania dystansu społecznego obowiązującego w placówkach medycznych. Dzięki telestomatologii pacjenci mają możliwość wcześniejszego dostępu do lekarza, uzyskania specjalistycznej opieki, redukcji czasu poświęconego na wizytę i ograniczenia podróży na duże odległości w celu uzyskania konsultacji. Oczywiście można to zastosować tylko w niektórych przypadkach
– powiedział główny autor badania, prof. Luigi Nibali z King’s College London.
Dowiedz się więcej - Telestomatologia - Nowy Gabinet Stomatologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.