Długoterminowe prognozy wszczepiania implantów u pacjentów z chorobą przyzębia: ocena kliniczna, techniki zabiegów oraz profilaktyka powikłań. Temat implantów, właściwej diagnozy oraz kwalifikacji pacjenta do leczenia, skutecznej higieny jamy ustnej po ich wszczepieniu i postępowanie w przypadku komplikacji są przedmiotem wielu dyskusji w środowisku stomatologicznym.
W dniach 13-14 listopada br., Polskę odwiedził prof. Nicola De Angelis, periodontolog, od lat specjalizujący się w tematyce związanej z implantologią. Prof. De Angelis łączy pracę akademicką z aktywną praktyką dentystyczną. Jest wykładowcą na Genoa University, Harvard School of Dental Medicine, UCLA, University of Pennsylvania oraz Mayo Clinic Rochester MN. Uczestniczy w wielu projektach badawczych dotyczących leczenia implantologicznego i możliwych komplikacjach po wszczepieniu. Prowadzi nowatorską klinikę dentystyczną. Implantologii i periodontologii dedykuje większość swojego zawodowego zaangażowania.
W Polsce, prof. De Angelis spotkał się ze środowiskiem zainteresowanym implantologią w ramach konferencji „Implanty: Idea - Sztuka - Praktyka 2014”, zorganizowanej w dniach 13-16 listopada br., w Warszawie. Prof. De Angelis przybył na konferencję na specjalne zaproszenie Instytutu Blend-a-med Oral-B. W ramach konferencji wygłosił wykład “Długoterminowe prognozy wszczepiania implantów u pacjentów chorobą przyzębia: ocena kliniczna, techniki zabiegów oraz profilaktyka powikłań”, poruszający tematykę peri-implantitis. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem.
Prof. De Angelo podkreślał, że wiele badań wskazuje na fakt, że zapalenie przyzębia jest jednym z głównych powodów niepowodzenia po wszczepieniu implantu. Aby zmniejszyć ryzyko odrzucenia implantu, zaleca się zastosowanie terapii, rozłożonej w czasie, w celu osiągnięcia stabilności przyzębia. Kluczowe komunikaty, jakimi prof. De Angelis pragnął podzielić się ze swoimi polskimi kolegami skupiają sie wokół następujących treści:
- Skuteczność leczenia implantologicznego, w przypadku pacjenta periodontologicznego, jest obecnie przedmiotem wielu dyskusji, wynikających z braku klarownych zaleceń postępowania w przypadku długoterminowych komplikacji.
- Proste i klarowne wytyczne do postępowania z pacjentem periodontologicznym są bardzo istotne.
- Właściwe planowanie zabiegów implantologicznych u pacjentów z chorobą przyzębia, wybór właściwego implantu oraz techniki zabiegowej są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.
Z uwagi na brak schematów postępowania w przypadku powikłań związanych z peri-implantitis, prof.De Angelis podkreślił konieczność zastosowania periodontologicznego leczenia podtrzymującego oraz edukację dotyczącą utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej przez pacjenta. Bardzo ważną kwestią jest właściwy schemat działania z pacjentem ze zdiagnozowaną chorobą przyzębia. Prof. De Angelis zaleca trzy kroki w tym procesie:
- $1· Właściwa informacja: wyjaśnienie pacjentowi, w sposób obrazowy, ale jednocześnie zrozumiały, etiopatogenezy chorób przyzębia.
- $1·Skuteczna instrukcja: przekazanie pacjentowi dokładnej ścieżki codziennej techniki higieny jamy ustnej.
- $1·Efektywna motywacja: edukacja pacjenta dotycząca zmiany postępowania i eliminacji niewłaściwych nawyków higienicznych, wpływających na rozwój lub nawrót choroby.
Według badań przeprowadzonych przez prof. De Angelis i jego zespół, pomimo braku statystycznie istotnej różnicy pomiędzy pacjentami zdrowymi i z chorobą przyzębia, rekomenduje się, aby pacjenci z periodontopatiami, przed wszczepieniem implantu, poddani zostali wspomagającemu leczeniu przyzębia, w celu uniknięcia możliwych komplikacji po zastosowaniu. Dodatkowo, wiele badań potwierdza, że przebyte zapalenia przyzębia, szczególnie o ostrym przebiegu, są istotnymi czynnikami ryzyka niepowodzenia wszczepienia i utrzymania implantu. Analiza przebadanych podgrup pacjentów wskazuje, że czynniki ryzyka nie ujawniają się okresie do 100 miesięcy od daty wszczepienia, natomiast wykazano statystycznie istotny wpływ tych czynników w czasie pomiędzy 101 a 200 miesiącami po wszczepieniu implantu.
Prof. De Angelis przywołał także badania Esposito M., Murrey-Curtis L., Grusovin M.G., Coulthard P., opublikowane w 2007 roku, na bazie których przyjmuje się, że implanty z bardzo szorstkimi powierzchniami charakteryzują sie wyższym ryzykiem wystąpienia peri-implantitis.
Bazując na badaniach Cagna D.R., Massad J.J., Daher T., cytowanych w trakcie wykładu, stosowanie elektrycznych szczoteczek, z wymiennymi, profilowanymi główkami czyszczącymi, pozwala na efektywne czyszczenie powierzchni i okolic implantów, nawet tych trudniej dostępnych, istotnym w ograniczaniu czynników ryzyka utrzymania implantu. Prof. De Angelis pokazał także, w jaki sposób wykorzystywać końcówkę Interspace/Powertip Oral-B do oczyszczania trudno dostępnych okolic przez pacjentów użytkujących różne implanty.
Dr. De Angelis jest absolwentem stomatologii Genoa University. Specjalizację z periodontologii otrzymał na Siena University. Jest członkiem the American Academy of Periodontology oraz członkiem the Italian Society of Periodontology. Wykłada na Harvard School of Dental Medicine, UCLA, University of Pennsylvania and Mayo Clinic Rochester MN. Dr. De Angelis jest autorem licznych publikacji naukowych nt. periodontologii oraz zabiegów implantologicznych.. Jest Profesorem Genoa University oraz Koordynatorem wielu klinicznych badań naukowych. Dr De Angelis jest redaktorem magazynu Journal of Periodontal Medicine and Clinical Practice. Dr. De Angelis prowadzi prywatna praktykę w klinice Acqui Terme- Italy.