Dokształcać się zawodowo? Dla każdego lekarza dentysty chcącego poprawiać jakość swoich usług jest to kwestia bezsporna. Kwestią dyskusyjną jest, czy powinni to robić na własna rękę czy korzystać z instytucjonalnych form kształcenia. Niestety samokształcenie w celu np. zdobycia nowej specjalizacji nie jest w polskich realiach tanie. Postulatem samorządu jest, aby każdy lekarz, czy lekarz dentysta mógł korzystać ze specjalizacji odbywającej się w ramach rezydentury, a jest to na korzyść tylko samych pacjentów.
Praktyczne rozwiązania wymagają większej liczby miejsc specjalizacyjnych albo większych pensji za rezydentury. W przypadku lekarzy dentystów specjalizacja w danej dziedzinie jest wyjątkowo istotna ze względu na wciąż zmieniającą się wiedzę.
W Polsce dostępny jest wybór siedmiu specjalizacji stomatologicznych, a tylko 21 proc. lekarzy stomatologów ma jedną z takich specjalizacji skończoną (takie dane zamieszcza Centralny Rejestr Lekarzy). Dla lekarzy chcących podnosić swoje kwalifikacje, również w ramach specjalizacji pojawiła się nowa opcja zatrudnienia - przez praktyki lekarskie.
Warunkiem prowadzenia takich szkoleń jest uzyskanie akredytacji. Docelowo każda specjalność miałaby własne kryteria akredytacji specyficzne dla niej. Również lekarze dentyści z doświadczeniem, mogą uzyskać taką akredytację.