Dokumentacja medyczna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Dopiero w 2017 roku lekarze będą mieli obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Wcześniej zakładano, że terminem granicznym będzie 1 sierpnia 2014. Wątpliwości rozwiewa Ministerstwo Zdrowia w oświadczeniu przesłanym do redakcji portalu nowygabinet.pl.

 

- Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia jest dostępny projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw – poinformował portal nowygabinet.pl Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministerstwa. Ministerstwo Zdrowia proponuje odroczenie obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w postaci elektronicznej do dnia 1 sierpnia 2017 r., natomiast dla lekarzy wystawiających recepty dla siebie albo dla małżonka, zstępnych lub wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa – do dnia 1 stycznia 2020 r. (http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?ma=32789). - Do tego czasu podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych mogą prowadzić dokumentację medyczną w postaci elektronicznej lub w postaci papierowej – czytamy w oficjalnym piśmie przysłanym do naszej redakcji z Ministerstwa Zdrowia.

Czy to oznacza, że możemy przestać przejmować się nakazem wprowadzenia obowiązku prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej. Tak. Choć, aby uściślić: do 6 grudnia można było przesyłać uwagi do tego projektu. Prawdopodobnie Ministerstwo Finansów, które jest zainteresowane wprowadzeniem dokumentacji elektronicznej będzie naciskać, aby okres zwłoki był krótszy. Dokumentacja elektroniczna to dla Fiskusa kolejne narzędzie do sprawnej kontroli lekarzy i ich rozliczeń finansowych.

Jednak wydaje się pewne, że 1 sierpnia przyszłego roku takiego obowiązku nie będzie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA