Bardziej narażone na wystąpienie próchnicy w późniejszym etapie życia są niemowlęta, u których stwierdzono atopowe zapalenie skóry (AZS). Do takich wniosków doszli naukowcy z National University of Singapore, którzy poddali badaniom pół tysiąca niemowląt.
-
U dzieci, u których w 1. roku życia zdiagnozowano AZS, próchnica pojawiała się w wieku 2-3 lat trzykrotnie częściej
-
Pierwsze rzuty AZS pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia.
-
Choroba objawia się między innymi wysypka i obrzękami skóry.
W badaniu wzięli udział rodzice dzieci. Przeprowadzono z nimi ankietę, która miała odpowiedzieć na pytania, czy u dzieci pojawiają się objawy sygnalizujące występowanie AZS.
AZS powiązana z próchnicą
Ocenę stanu skóry dzieci – wraz z testami wrażliwości na alergeny – przeprowadzono w 3, 6 i 12 miesiącu ich życia. U dzieci, u których w 1. roku życia zdiagnozowano AZS, próchnica pojawiała się w wieku 2-3 lat trzykrotnie częściej niż u maluchów, u których AZS nie występowało.
– Dzieci z AZS powinny więc być pod szczególną opieką stomatologiczną, która pozwoli zminimalizować ryzyko pojawienia się zmian próchnicowych – powiedział dr Stephen Hsu, jeden z autorów badania. Na atopowe zapalenie skóry według statystyk cierpi od 1 do 20 % populacji.
Pierwsze jej rzuty pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia. Choroba objawia się między innymi wysypka i obrzękami skóry. Jest ona zaczerwieniona i uporczywie swędzi.
Przyczyny AZS
AZS związane jest z szeregiem schorzeń współistniejących i powikłań, do których zalicza się m. in. astmę, alergie pokarmowe i wziewne, alergiczny nieżyt nosa, choroby sercowo-naczyniowe, zespół jelita drażliwego, choroby neurologiczne, choroby jamy ustnej (krwawienie dziąseł, bóle zębów, próchnica), znaczne zwiększenie ryzyka wystąpienia osteoporozy, gronkowiec złocisty, czy choroby oczu, w tym zaćmę oraz zapalenie spojówek i rogówki. Te ostatnie, jeśli mają charakter przewlekły mogą prowadzić nawet do upośledzenia wzroku. Brak skutecznego leczenia znacząco wypływa na zwiększenie kosztów pośrednich i bezpośrednich, które uderzają zarówno w budżet domowy samych pacjentów, jak i budżet państwa.
Dowiedz się więcej
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.